پشتیبانی 09121933405

عینک ورزشی


کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


وقتی شروع به ورزش به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای میکنیم بسیاری از ملزومات و تجهیزات است که برای ورزش مورد نظر نیاز اساسی محسوب می شود و باید تهیه شود. کفش و کتانی مناسب، لباس مخصوص و مناسب، کلاه، عینک  و موارد دیگر که هر در رشته با هم تفاوت دارد.یکی از نیاز های اساسی هنگام ورزش مخصوصا در بعضی از رشته استفاده از عینک ورزشی مناسب است. ممکن است بعضی ها برای ضعف بینایی که دارند نیاز به عینک طبی ورزشی داشته باشند و یا اینکه از عینک هایی به عدسی های رنگ و یا با تکنولوژی خاصی نیاز باشد که استفاده کنند که دید بهتری به آنها بدهد و حتی محافظ چشم ها در هنگام ورزش باشد. ما در این مقاله سعی میکنیم چند مدل از بهترین های عینک طبی ورزشی و آفتابی ورزشی را به شما معرفی کنیم.

رشته های ورزشی زیادی هستند که به عینک نیاز دارند و استفاده از عینک برایشان واجب است و هر کدام به عینک مخصوص خود نیاز دارند.

عینک ورزشی همان‌طور که از نامش پیداست برای حفاظت از چشم حین ورزش کردن استفاده می‌شود.

با اینکه در گذشته ورزشکاران به ندرت از عینک ورزشی استفاده می‌کردند، اما امروزه با توجه به افزایش آگاهی در میان مردم، عینک‌های ورزشی بسیار موردتوجه ورزشکاران است.
یک عینک ورزشی مناسب عینکی است که مشخصات زیر را داشته باشد:

  • در طول فعالیت ورزشی راحت و ایمن باشد.
  • چشم‌ها را در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مصون نگه دارد.
  • چشم‌ها را از خطرات فیزیکی حفظ کند.
  • گستره بینایی و دید فرد را افزایش دهد.

در اکثر ورزش‌ها، بینایی تاثیر مستقیم روی عملکرد فرد دارد. بنابراین برای برتری در مسابقات، باید مطمئن شوید که بینایی در بالاترین راندمان ممکن قرار دارد.

یک عینک‌ورزشی مناسب می‌تواند جلوه نور را کاهش و کنتراست را افزایش دهد. بنابراین بینایی شما را بهتر و عکس‌العمل شما را سریع‌تر خواهد کرد.

عینک دویدن ( رانینگ ) :

برای ورزش دو عینک باید قابل انعطاف و سبک باشد، همچنین قابلیت تغییر زاویه لنز در این عینک وجود دارد. از خاصیت های این عینک، دارا بودن لایه جذب عرق روی پیشانی و از ورود آن به داخل چشم جلوگیری می کند.

عینک آفتابی برای ورزش دو با تکنولوژی خاص برای دوندگان طراحی می‌شود.

یک عینک مناسب باید با دوام، سبک و قابل انعطاف باشد، به دونده اجازه دهد که زاویه لنز را بر اساس راحتی و دید بهتر خود تنظیم کند.

سیستم مسدودکننده عرق داشته باشد به طوری که عرق پیشانی را جذب کرده و مانع رسیدن آن به چشم شود.

عینک کوهنوردی :

عینک کوهنوردی تقریبا شبیه عینک های اسکی است. با این تفاوت طراحی عینک ورزشی کوهنوردی، نسبت به عینک های اسکی متفاوت تر است. قدرت محافظت در برابر سرما، نور خورشید و اشعه uv،راحتی و انعطاف پذیر، همچنین محافظت در برابر ریزش سنگ ریزه ها، از ویژگی های عینک کوهنوردی به شمار می آید.

گام ابتدایی برای شروع ورزش هیجان انگیز کوهنوردی، تهیه تجهیزات ایمن، کامل و با کیفیت است. یکی از تجهیزات اولیه برای شروع کوهنوردی حرفه‌ای عینک کوهنوردی است.

استفاده نکردن از عینک حین کوهنوردی می‌تواند دید کوهنورد را محدود کند و باعث ایجاد خطر برای او شود، همچنین برخی کوهنوردان از همان عینک‌های معمولی خود استفاده می‌کنند اما این کار می‌تواند به چشم‌های آن‌ها آسیب جدی وارد کند، زیرا عینک‌ها معمولی گاهی استاندارد کافی برای محافظت از چشم‌های شما در نور و باد طوفان شدید کوه را ندارد.

لنزهای پلاریزه که از تابش بیش از حد نور جلوگیری می‌کنند برای کوهنوردی مناسب هستند. به طور کلی این لنزهای به دلیل کاهش نور برای ورزش‌های تابستانه و ورزش‌های آبی نیز مناسب هستند.

عینک اسکی :

عینک هایی که اسکی بازان معمولاً از آن استفاده می کنند، طراحی متفاوتی دارد به دلیل دامنه دید گسترده، عینک ورزشکار باید فریم کم و با لنزهای بزرگ باشد. عینک اسکی استاندارد باید در برابر سرما و یخبندان خاصیت محافظتی داشته باشد تا چشمان فرد را در سرمای هوا حفظ کند.

ورزش‌های زمستانی مانند اسکی روی برف همانند سایر ورزش‌ها گستره دید وسیعی می‌طلبد. بنابراین نیاز به یک طراحی فشرده و بدون فریم است.

بزرگ بودن فریم‌ها برای این ورزش یک مزیت تلقی می‌شود زیرا چشم‌ها را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، انعکاس نور تابیده شده به برف را کاهش دهند و به عنوان محافظی در برابر سرمای یخ‌بندان پیست و آسیب‌های احتمالی عمل می‌کند.

عینک دوچرخه سواری :

دوچرخه سواری، علاوه بر کسانی که بطور حرفه‌ای این ورزش را میکنند، مردم عادی هم در بیشتر کشورها توسعه یافته، فعالیت های روزانه خود را از قبیل؛ رفتن به خرید و رفتن به محل کار را انجام میدهند.

در هنگام دوچرخه‌سواری حرفه‌ای به دلیل ورزش باد شدید و در برخی موارد نور خورشید، استفاده از عینک مخصوص برای بهبود عملکرد ورزشکاران اجتناب‌ناپذیر است.

از جمله مشکلاتی که عدم استفاده از عینک ممکن است برای دورچرخه‌سواران ایجاد کند می‌توان به جمع شدن اشک در چشم‌ها و محدود کردن دید، ورود اجسام خارجی به چشم به دلیل وزش شدید باد در سرعت بالا و همچنین تابش مستقیم نور خورشید و آسیب به چشم ورزشکاران اشاره کرد.

عینک دوچرخه‌سواری استاندارد، چشم‌ها و اطراف آن را کاملا پوشش می‌دهد و دور صورت را احاطه می‌کند تا از چشم‌ها در برابر ورود اجسام خارجی محافظت کند. همچنین لنزهای برآمده این عینک‌ها دید ورزشکار را وسیع می‌کند تا بتواند عملکرد بهتری نشان دهد.

جنس به کار رفته در لنز عینک نیز بسیار مهم است، این لنزها باید مجهز به لایه UV باشد و قدرت محافظت از چشم در برابر تابش نور خورشید را داشته باشد و از خستگی چشم جلوگیری کند. همچنین این عینک‌ها باید پلاریزه و با طیف رنگی زرد باشند تا از بازتاب نور به سطوح و برگشت آن به چشم جلوگیری کنند.

عینک‌های حرفه‌ای اصولا به صورت فتوکروماتیک طراحی می‌شوند تا در صورت تغییر آب و هوا در طول مسابقه از حالت آفتابی به ابری تغییری در وضوح تصاویر به وجود نیاورند.

ساختار آیرودینامیکی عینک‌های دوچرخه‌سواری باید بسیار سبک باشند تا در استفاده‌ی بلند مدت باعث خستگی ورزشکار نشود.